Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Luigi Pirandelo - Teze Mikelina

Teze Mikelina – Luigi Pirandello

600ALL

Tregime
Përktheu: Amik Kasoruho
Faqe: 231
Formati: 13×20 cm
ISBN: 978-99943-1-651-9

Kategoritë , .

Përshkrimi Librit

Përmbledhja me tregime, që i ofrohet lexuesit shqiptar nga autori i mirënjohur Pirandelo, përfshin pesëmbëdhjetë tregime, që përshkruajnë copëza të jetës italiane, botën e vogël të familjeve provinciale. Ai mjedis i diktuar nga thashethemnajat e kohës, përcakton dhe jetën e karakteret e personazheve. Në qendër të tregimit nga ka marrë edhe titullin edhe përmbledhja, është fati i një familjeje të përbërë vetëm prej dy vetave tezes dhe nipit.
Një marrëdhënie e çuditshme herë familjare e herë inçestiale. Frika e trashëgimisë i detyron të bëjnë pakt të çuditshëm, por jo gjithmonë gjërat marrin drejtimin e duhur.

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Bëhuni i pari që vlerëson “Teze Mikelina – Luigi Pirandello”